۞ از همه جا چه خبر؟ ۞- جلوگیری از اسراف و اتلاف منابع

تاریخ: 25/12/1389 ساعت: 20:24 بازدید: 1037 نویسنده: admin

احياء فرهنگ ايراني و اسلامي جهت جلوگيري از اسراف و اتلاف منابع

 با توجه به نقش عمده فرهنگ و اعتقادات ديني در آموزش پذيري جامعه، به عقيدة بسياري از صاحبنظران، راهكار نهايي پايان دادن به بهره برداري بي حد و حصر انسان از منابع طبيعي و ايجاد روحية مسؤليت پذيري مشترك جهت حفاظت محيط زيست احياء فرهنگ هاي اصيل ملل و رويكرد به تعاليم ديني و بهره گيري از رهنمود هاي اديان الهي است.

بسياري از مباني فرهنگي ما كه با اعتقادات ديني آميخته است حاوي تعاليم و رهنمود هاي ارزشمندي است كه ميتواند راهگشاي مشكلات كنوني نسل بشر باشد. از آن جمله نحوه نگرش و برخورد فرهنگ ايراني و منابع اسلامي با طبيعت به عنوان آثار رحمت و بركت و مذموم دانستن بارزترين و عمده ترين عامل كاهش منابع طبيعي و افزايش ضايعات يعني خصلت اسراف و تبذير است.

 پيشنهادي براي كاهش اتلاف منابع ملي 

 در حال حاضر منابع ملي نظير آب، انرژي، دارو، نان و ساير مواد غذائي به مقدار زيادي در كشور تلف مي شوند. دولت براي مصرف تقريباً تمامي اين منابع يارانه مي پردازد و اين امر خود باعث اتلاف بيشتر آنها و آلوده سازي بيشتر محيط زيست گرديده است. علاوه بر اتلاف اين منابع ملي، مردم در فعاليتهاي اجتماعي- اقتصادي وقت خود و ديگران را به ميزان قابل ملاحظه اي تلف مي كنند. لازم است جامعه به ميزان اين اتلاف واقف شده و راههاي كاهش آنها را فرا گيرد. اين آگاه سازي و آموزش بايد در تمام مقاطع تحصيلي دانش آموزان و دانشجويان و از طريق برنامه هاي جالب تلويزيوني انجام گردد تا به اين ترتيب فرهنگ صرف جوئي و كاهش اتلاف در منابع ملي (از جمله وقت) در جامعه گسترش يابد و صرفه جوئي به عنوان يك ارزش، و اتلاف و اسراف به عنوان رذائل اخلاقي معرفي شوند.

پيشنهاد مي نمايد دولت كليه يارانه هائي را كه براي آب، انواع حاملهاي انرژي، دارو و نان مي پردازد حذف و معادل آنرا بطور مساوي به مردم بپردازد. در حالي كه اين پرداخت ها براي خانواده هاي ثروتمند قسمت ناچيزي از درآمد آنها را تشكيل مي دهد ولي براي خانواده هاي كم درآمد و مستمند اين پرداخت ها مي تواند رقم قابل ملاحظه اي از درآمد آنها را تشكيل دهد و رفاه آنانرا بهبود بخشد. به اين ترتيب دولت عملاً براي صرفه جوئي و تلف نكردن منابع ملي به مردم كمك مي كند و نه براي مصرف و اتلاف آنها. براي كاهش اتلاف وقت، آب، انرژي و مواد مصرفي در صنايع و سازمانهاي دولتي پيشـنهاد مي نمايد كه در هر سازمان دولتي و يا واحد صنعـتي مديريـتي به نام مديريت صرفه جوئي تاسيس گردد و هر ساله از افراد و يا مديريتهائي كه موفق به كاهش قابل ملاحظة اتلافات شده اند تجليل شود. پيشهاد مي نمايد تعطيلات رسمي كشور به 12 روز در سال كاهش يابد.موضوعات:فرهنگ مصرف ,

بر چسب: , , ,
جلوگیری-از-اسراف-و-اتلاف-منابع جلوگیری-از-اسراف-و-اتلاف-منابع جلوگیری-از-اسراف-و-اتلاف-منابع جلوگیری-از-اسراف-و-اتلاف-منابع جلوگیری-از-اسراف-و-اتلاف-منابع امتیاز : 1725 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |
موضوعات